ایران، بازنده بزرگ در بازار افغانستان

در این راستا، ما تلاش داریم شـهرک های صنعتی و کارخانه ها را بازسازی و نـوسـازی کنیم و با جذب سرمایه گذار خارجی، زمینه های افزایش تولید را فراهم کنیم تا دیگر یک کشور صرفاً مصرفی و صددرصد وارداتی نباشیم. الحمدالله با گذشت تنها 2 سال، از روند بازسازی و جذب سرمایه های خارجی بسیار راضی هستیم. در این میان، بالاترین میزان سرمایه گذاری در بخشهای تولیدی افغانستان را ترک ها انجام داده اند.


اقـتـصـاد ایـران: وضـعـیت تجار ایرانی در افغانستان چگونه است؟

تجار ایرانی فقط می خواهند در افغانستان کالا بفروشند. دلیلش هم وضعیت بازار افغانستان و تقاضای بالای آن است. دقیقاً همان دیدی که تاجر ایرانی 10 سال پیش برای آسیای میانه داشت و موجب شد تا بازار این منطقه از ایرانی ها گرفته شود، در افغانستان در حال تکرار است. علت هم این است که ایرانی ها فقط می خواهند فروشنده کالا باشند. ولی ترک ها با آینده نگری سهم خوبی هم در بازار کشورهای CIS و هم در افغانستان به دست آورده اند. به این ترتیب که اگر ایرانی ها نوشابه وارد بازار آن منطقه می کردند، ترک ها کـارخـانـه نـوشـابـه سـازی را وارد مـی کـنند؛ زیرا آنهادریافته بودند که منافع سرمایه گذار در تولید و سرمایه گذاری بلندمدت است. اما ایرانی ها در بازار افـغـانـسـتـان فـقـط مـی خـواهـنـد فـروشنده باشند؛ درحالیکه ما به شدت مخالف این موضوع هستیم. یکی دیگر از مشکلات شرکت های ایرانی، بحث بیمه آنهاست که این کار وظیفه دولت ایران است -همانطور که ترکیه شرکت های ترک را بیمه کرده اســت. بــه مــوازات، وظـیـفــه دولــت افـغــانـسـتــان بسترسازی برای سرمایه گذاری خارجی است.


اقـتـصـاد ایـران: شـنـیـده ایم کالاهای تولید افـغـانستان در کشورهای اروپایی از پرداخت گمرکی معاف شده اند. آیا صحّت دارد؟

بـله، ما با اتحادیه اروپا توافق نامهای امضاء کرده ایم مبنی بر اینکه به غیر از اسلحه و مواد مخدر، کلیه تولیداتمان را بدون اخذ تعرفه گمرکی وارد بازار اروپا بکنیم. یعنی دنیای غرب از کالاهای ساخت افغانستان گمرکی دریافت نمی کند. ما عین همین قرارداد را با دولت هندوستان هم منعقد کـــرده ایـــم. ایـــن امــتـیــاز فــرصــت خــوبــی بـرای سرمایه گذاران و شرکت های مختلف سرمایه گذار در افغانستان فراهم می کند تا از آن بهره مند شوند و کـالاهـای تـولـیـدی خـود در افغانستان را بدون پرداخت عوارض گمرکی به این کشورها صادر کنند. اما ایران و شرکت های ایرانی از این غافله عقب مانده اند، زیرا آنها فقط به دنبال صادرات کالا به افغانستان هستند و بازار 30 میلیونی آن را هدف قرار دادهاند. بدتر آنکه، بیشتر تمرکزشان روی سه شهر کابل، هرات و قندهار است. فقدان آیندهنگری ایــرانــی هـا بـاعـث شـده تـا فـرصـتهـای طـلایـی سـرمـایه گذاری در افغانستان برای این همسایه همزبان به سرعت از دست برود. در مقابل، یک سرمایهگذار اماراتی، ترک یا چینی با نگاه به بازار جهانی، به تولید در افغانستان فکر میکند.

.


اقتصاد ایران: چندی است افغانستان در تولید خشکبار رشد قابلتوجهی پیدا کرده است.

اخیراً در زمینه تولید و صادرات خشکبار از ایران نیز پیشی گرفته ایم و طی 2 سال اخیر از رده هفتم به رده دوم و پس از ایالات متحد آمریکا قرار گرفته ایم! جا دارد از مسوِولان بازرگانی جمهوری اسلامی ایران تقاضا کنم که جلوی قاچاق خشکبار از ایران به افغانستان را بگیرند. به دلیل موقعیت و امتیاز ویژهای که در بالا به آن اشاره کردم، خشکبار ایرانی به افغانستان قاچاق شده و به نام خشکبار افغانی به دیگر کشورها از جمله هند صادر میشود. متأسفانه این کار به صلاح هیچ یک از دو کشور نیست.


اقتصاد ایران: توانایی تولیدی اقتصاد ایران را در پاسخگویی به نیازهای بازار افغانستان در چه حوزه هایی می بینید؟

افغانستان کشوری است که 30 سال درگیر جنگ و ناامنی بوده و تمام زیر ساخت های خود را از دست داده است. بنابراین ما امروز نیازمند تمام کالاهایی هستیم که یک انسان برای زنده ماندن و زندگی کردن به آن نیاز دارد. هماکنون مردم ما از مواد غذایی، پوشاک، لوازم خانگی، لوازم بهداشتی و دارو گرفته تا مسکن، خودرو و خدمات اجتماعی به آنها نیاز دارند. بخش خصوصی ایران می تواند در زمینه مواد غذایی، لوازم بهداشتی و شوینده و مصالح ساختمانی حضور خوبی در بازار افغانستان داشته باشد. بخش دولتی ایران نیز در اجرای پروژه های عمرانی و زیرساخت ها و همچنین کمک به بازسازی و نوسازی صنایع افغانستان مـی تـوانـد نـقـش بـسـزایی داشته باشند. یکی از مزیت های ایران در این زمینه، قرابت های زبانی و دینی و همچنین کوتاهی مسافت است. برای مثال، در مناقصات بین المللی بعضاً کشورهای اروپایی برنده می شوند، اما از آنجایی که انتقال وسایل و تجهیزات به افغانستان بسیار سخت است، لذا شـرکـت های تحت لیسانس آنها در کشورهای منطقه طی قراردادی با شرکت های اروپایی یا آمریکایی برنده مناقصه، مجری طرح می شوند. کاری که شرکت های ترکیه ای درحجم بالایی آن را انجام می دهند
الـبته هر روز تعداد زیادی از شرکت ها و موِسسات ایرانی که به حضور در بازار افغانستان تمایل دارند، با ما تماس می گیرند. ایران نیز اولین کشوری بود که افغانستان با آن اتاق بازرگانی مشترک تأسیس کرد . بیش از دو سال است که از فعالیت این اتاق می گذرد و ارتباط تنگاتنگی بین دو کشور وجود دارد. اما هر دو کشور باید تلاش کنند تا این اتاق مشترک را تقویت کرده و به کمک آن بتوانند مشکلات و موانعی که در مسیر تجارت و توسعه روابط بازرگانی دو کشور وجود دارد، برطرف نمایند.


اقتصاد ایران: آیا اطلاع رسانی مناسبی از نیازهای بازار افغانستان به سرمایه گذاران ایرانی انجام می شود؟

یکی از دلایلی که ایرانیها بازنده بزرگ بازار افغانستان هستند، خلاء اطلاع رسانی است. هیچ اطــلاعــات و اخـبــاری از رونـد رو بـه رشـد و پـیـشـرفـت هـای چـشـمـگـیـر افـغانستان در ایران منعکس نمی شود و فقط آنچه شنیده می شود، اخبار منفی است. دولت افغانستان در طول دو سـال و نـیـم گـذشـته سرمایه گذاری های معتبر خارجی بسیاری را جذب کرده است. اما تجار ایرانی که در همسایگی ما قرار دارند، تازه بعد از سه سال می پرسند که آیا در افغانستان امنیت وجود دارد؟ همین عدم اطلاع رسانی به موقع و صــحــیــح باعث شده تا فرصت های اقتصادی موجود درافغانستان به ضرر ایران یکی پس از دیگری از دست برود. به ویژه اینکه شرکت هایی در ایران وجود دارند که در عین اینکه بسیار توانمند هستند، اما چون بازارشان در ایران اشباع شده است، به دنبال بازارهای جدید می گردند. اما همین شرکتها با اطلاعات نامناسب و بعضاً نادرستی که دریافت می کنند، در تصمیم گیری برای حضور یا عدم حضور در بازار افغانستان دچار سردرگمی و تصمیم گیری غلط می شوند.


اقـتـصـاد ایـران: عـمـده تـرین موانع کنونی سرمایه گذاری در افغانستان چه هستند؟

از نظر ما هیج مانعی وجود ندارد. حتی با تصویب قانون سرمایه گذاری خارجی تمام شرایط لازم فراهم شده است. ضمناً با توجه به توافقات و قـراردادهـای دوطـرفـه مـیـان افـغـانـسـتان و سایر کشورها، بازارهای بسیاری را در جهان در اختیار داریم که می توانیم به آنها با شرایط بسیار خوبی کالا صادر کنیم.


اقتصاد ایران: متشکریم.

/ 1 نظر / 40 بازدید
برزگر

اینطور که می گویند نیست خیلی از ایرانیها در افغانستان سرمایه گذاری کردند و خودم نیز در حال حاضر قصد دارم درآن منطقه سرمایه گذاری کنم